אישור שבירת קיר – הריסת קיר

אישור שבירת קיר בדירות בבניינים משותפים, או בבתים פרטיים הינו צעד חובה למען הביטחון שלכם. רכיב הקיר בבית או בדירה נושא שתי תכונות עיקריות. האחת נשיאה משקל ואילו השנייה למטרת עיצוב וחלוקת חללים.

הריסת קירות מחייבת אישור על ידי מהנדס בניין בין אם מדובר בהריסת קיר במבנה מגורים או תעשייתי. מהנדס בניין אזרחי רשאי לאשר האם אכן ניתן לשבור את הקיר או לא. במידה ולא ניתן להרוס את הקיר המשמעות הינה שהקיר הינו קיר תומך והריסתו מסוכנת. ישנם חלופות או פטרונות קונסטרוקטיביים אשר יאפשרו את הריסת הקיר רק במידה ויינקטו פעולות תמיכה במקומו.

אישור שבירת קיר

שינוי חללי דירה או בית מצריכים לעיתים שבירת קיר או קירות לצורך הגדלה ושינויים עיצוביים והתאמת החלל לשיפוץ החדש. שבירת קירות יכולה להתקיים גם בקירות פנימיים וגם ובירות חוץ. בדיקה יסודית שאנו מבצעים תאשר האם אכן הקיר אינו קיר הכרחי ואם כן אנו מורים על מספר צעדים חיוניים גם בשעת ההריסה וגם כחלק קבוע ומשלים לתוכנית החדשה לעיצוב הבית או הדירה.

הריסת קיר פנימי – הריסת קיר בטון

הריסת קיר פנימי יכולה להיות גם כאשר החומר שממנו מורכב הקיר הינו בטון או בלוקים. קירות בטון פנימיים הינם למעשה "קירות טרומיים" כמו שנהוג לומר. בנייה טרומית הינה למעשה מודל מאוד נפוץ בארץ שבא הקירות יצוקים במפעל ומובאים לאתר הבנייה ומותקנים בעזרת עגורנים.

הריסת קירות בטון יותר מורכבת משבירת קירות בלוקים משני היבטים. האחת הינה למעשה החומר עצמו שהינו קשה לשבירה ומורכב יותר, ועל קבלן שיקום מבנים להיעזר בציוד כבד להריסה וניסור הקירות ופינויים.

היבט נוסף הינו ההיבט הקונסטרוקטיבי / הנדסי , שבו עליי לבחון האם הקיר המיועד להריסה הינו קיר הכרחי בייחס של משקל נשיאה.

הריסת קיר בטון בעובי 20 ס"מ לרוב אינה אפשרית ויש לבחון כל מקרה לגופו.

הריסת קיר בלוקים

קירות בלוקים יותר קלים להריסה מאשר קירות בטון. יחד עם זאת אין הדבר מעיד כי אכן ניתן לאשר באופן גורף הריסת קירות בלוקים חיצוניים או פנימיים. גם קירות בלוקים יועדו לחלוקת משקל המבנה והריסתם מחייבת בדיקה. אישור הריסת קיר הינה למעשה מאשר כי הבית שלכם או הדירה ימשיכו להיות בטוחים למגורים בדיוק כפי שהיה קודם לשבירת הקיר או הקירות.

קירות בלוקים מצויים בשפע במערכות כוללות של בניינים או בתים פרטיים. הבלוק יכול להיות בלוק שחור או לבן. לעיתים הבלוקים ששמשו בעבר לנשיאה ותמיכה בתקרות הבית או הדירה היו בלוק בטון שחור בתרכובות כאלו ואחרות, והיו מיועדות לעיתים לנשיאת משקל של אינטרסולים או תקרות רביץ או תקרות בטון.

הריסת קיר

יש צורך לבחון את אופי הבנייה ביחס ישיר אל הקיר שמתוכנן להריסה, ובמידה ויתגלה כי הקיר הינו קיר הכרחי יינתנו הוראות קונסטרוקטיביות לשמירה על חוזק המבנה.

שבירת קיר מסתור כביסה אישור – צורך באישור לפני הריסת קיר כביסה

לסיכום – אישור שבירת קיר

הריסת קירות לעיתים כלל לא מחייבת אישור ולעיתים כן. מהנדס בניין אזרחי רשאי לאשר האם אכן ניתן לשבור את הקיר או לא. במידה ולא ניתן להרוס את הקיר המשמעות הינה שהקיר הינו קיר תומך והריסתו מסוכנת. ישנם חלופות או פטרונות קונסטרוקטיביים אשר יאפשרו את הריסת הקיר.

אל תהססו לפנות אלינו בנייד או בדף צור הקשר בכל שאלה ולקביעת פגישה לצורך בדיקה.