בדיקת מבנה מסוכן – מבנים מסוכנים

בדיקת מבנה מסוכן הינה הבחנה או צורך בחוות דעת של מהנדס אזרחי אשר יבחן את מצבו של המבנה מכמה פרספקטיבות, העיקרית שבהן היא, בדיקת עצם ההגדרה של מבנה כמסוכן קרי, מהם הסיבות אשר בגינם התקבל צו מבנים מסוכנים אשר מעיד בצורה נחרצת על כשל של אחד או יותר במערכת הכוללת של המבנה המשותף.

בדיקת מבנה מסוכן – משמעות מבנה מסוכן

בדיקת מבנה מסוכן
מהו מבנה מסוכן

מהן הסיבות שבגינן נדרשת בדיקת מבנה מסוכן

בניינים רבים נמצאים בתהליך של בלאי מתקדם. בלאי מתקדם הינו תופעה טבעית הנגרמת ממספר סיבות.

  • גשם חומצי – בעקבות זיהום אוויר
  • מלחים ולחות גבוהה – בתים בקרבת הים
  • מים – גשמים, מי תהום, מי השקיה
  • קרני שמש ישירים
  • רעידות אדמה
  • שריפה
  • בנייה לקויה
  • מבנים מסוכנים
  • בניין בסכנת קריסה…
  • גשם חומצי

גשם חומצי הינו תופעה המתרחשת בעקבות התחמצנות של האוויר עם חלקיקים מזהמים מפליטת אגזוזי מכוניות פרטיות, תחבורה ציבורית, מטוסים, מפעלים מזהמים, תחנות כוח ליצור חשמל ועוד …

גשם חומצי בשונה מתופעה טבעית של ירידת גשמים הינו בעל ריכוז של חומציות גבוהה אשר יוצרת אפקט של האכלה של רכיבים במערכת הכוללת של בניינים משותפים ובכלל… תופעה זו יוצרת האצת הבלאי הטיבעי בבנייני מגורים ובעקבות כך יש צורך לבצע בדיקה אשר תסרוק את מצב הבניין.

בתים בקרבה לים – בדיקת מבנה מסוכן בת ים

כמו בשאר ערי החוף בחלקם של השכונות המקורבות לרצועת החוף ניתן לראות את מצבם של הבניינים הישנים, אשר מרבית משטח המעטפת הלא מטופל נמצא תחת השפעתו של מי מלח ומלחים אשר אוכלים את החומרים המצפים את הבניין ובעקבות כך יש צורך לבצע בדיקת בניין מסוכן בת ים. תופעה זו אופיינית בכל ערי החוף לדוגמא תל אביב, בת ים וכו' בעקבות הזנחה וחוסר אחזקה של המבנים.

מי גשמים – בדיקת בניין מסוכן

מי גשמים הינם חיוניים לנו אך מה קורה שהם נפגשים עם הציפוי החיצוני של מבנים בכל מקום ומצריכים שיפוץ מבנה מסוכן בעקבות הנזקים הנוצרים.

מי גשמים הינם האויב מספר אחד של ברזלי הזיון שמצויים – בעמודי הבניין, יסודות, קורות יסוד וקורות מעטפת ועד… מים אלו במפגשם עם הברזל יוצרים תופעה של התנפחות הברזל אשר גורמת לבטון להיסדק ולהתנפח.

מי תהום ומי השקיה משפיעים יותר על יסודות המבנה כגון פלטות, כלונסאות, עמודי בניין, קורות ועוד…

כלונסאות

גם כאן מפגש של מים עם הבטון יוצרים נזקים אם לא מגינים על החלקים מפני ספיגת מים. עמודי בניין פגועים מחייבים בדיקת מהנדס מבנים מסוכנים בת ים או בכל עיר אחרת ובהתאם לממצאים יבחנו שיטות הטיפול כגון.

עיבוי עמודים, חיזוק מערכת כוללת של יסודות המבנה ועוד…

רעידות אדמה – בדיקת מבנים מסוכנים

בדיקת מבנה מסוכן אשר מצויים בו מפגעים בטיחותיים חשובים במערכת היסוד של הבניין הינה קריטית ואסור שתידחה. מבנים אשר מצויים בהם ליקויים אשר יכולים להחליש את יציבותו של המבנה בעת רעידת אדמה, או באופן שגרתי הינם בניינים אשר מהווים סכנה ליושבים במבנה ולסובבים אותו.

מבנה חלש זה מבנה בעל רמת סיכון גבוהה בייחס לבניין חזק ואין ספק שברורה הסכנה של בניינים אלו ויש צורך גם כאן לבצע בדיקה.

בדיקת מבנה מסוכן – נזקי שריפה

נזקי שריפה
בדיקת מבנה מסוכן

שריפה הינה אחד הגורמים אשר יכולים להשפיע על מצבו הבטיחותי של מבנים. בניין אשר עבר שריפה חזקה הינו בניין המחויב לעבור בדיקת מבנה מסוכן בת ים מכיוון שבעקבות החום הרב הנוצר תחת הפעה של חלקים המצויים במבנה. לרוב מדובר במבנים תעשייתיים, אשר נוצרים בהם הפרשי התחממות בדרגה בוהה מאוד הפוגת ביציבות הבניין כולו. רק לאחר אישור של מהנדס אזרחי ניתן לקבל אישור לאכלוס מחדש של הבניין הפגוע.

בנייה לקויה – בדיקת מבנים מסוכנים

בנייה לקויה כשמה כן היא. בנינים, לרוב ישנים אשר נבנו בשיטות או בחומרים לא נכונים הינם בגדר מבנה מסוכן באם התגלו בהם בעיות אר מעידות על מפגעים בטיחותיים.

כמובן לרוב הדברים מתגלים לאחר קריסה של מרפסת או קירות וכד' ואז יש צורך לבחון מחדש את כלל המערכות שבבניין שמה יש עוד ליקויים דומים אשר יכולים לסכן את המתגוררים במבנה ואת הציבור הרחב.