בדיקות קרקע לפני בנייה – החשיבות וסוגי אדמה

אם אתם מתכננים לבנות מבנה כלשהו ואתם רוצים לעבור את כל השלבים באופן עקרוני, עליכם לתת עדיפות לבדיקת קרקע לפני בנייה של בית או בניין.

ייתכן שאתה תוהה מהי בדיקת קרקע? ומה היא עושה? ואתה רוצה הסבר ממהנדס מוסמך. אולי אתה אחד האנשים בענף הבנייה והיית רוצה לדעת יותר על כך. מעניין לדעת כי סוגים אלה של ניסויים משמשים בתחומים שונים ונעים בין עבודה בשדות חקלאיים לבניית מבנים בשדות המיועדים לבנייה. עבודות בנייה רבות דורשות בדיקת קרקע לפני שעושים דבר. 

בדיקת קרקע לפני בנייה

הקפד לעשות זאת, מכיוון שאם אתה בונה ולא עברת את המבחן הזה, הרשויות יכולים להעיר לבניין שלך. גם אם הבניין שלך הושלם, הוא עלול לקרוס עם רעידת אדמה. זה יגרום לך לקנס יותר מבעבר ועלויותיך יהיו כבדות יותר. כדי לברר אם אדמתך צריכה לעבור בדיקה זו, ניתן לפנות למרכזי בדיקת קרקע או מומחים בתחום זה, אך במאמר זה נזכיר גם נקודות חשובות בעניין זה.

מהי בדיקת קרקע?

בדיקת קרקע היא ניסוי שבו ידיעת התוצאה תאפשר לך לקבל מידע טוב על התכונות הכימיות והפיזיקליות של האדמה. בדיקה זו מבוצעת בנוכחות מומחים ולאחר דגימת האדמה היא מועברת למעבדה מיוחדת לבדיקת חוזק הגזירה, כושר העומס, החומציות, קצב החדירה, גרגירת הקרקע, הדבק, צמיגות וצפיפות הקרקע.

בדיקת קרקע

צעדים לביצוע הבדיקה

אם אנו רוצים להסביר לכם את הצעדים הללו מההתחלה, עלינו לומר שקודם כל עליכם ללכת למרכזי בדיקת קרקע ולרשום את בקשתכם. לאחר הגשת בקשתך תקבל הודעה כי הם יגיעו לאתר בתאריך ספציפי לבדיקת הקרקע באתר. לאחר הדגימה של האדמה, היא עוברת למעבדה מיוחדת בה נמצאים נוכחים. שימו לב כי הדגימה נעשית בשיטות ידניות וגם בשיטות מכונה.

יש לזכור כי דגימה ידנית אינה מאושרת עוד על ידי ארגון ההנדסה בימינו ויש לעשות זאת רק במכונות דגימה מיוחדות. לאחר שלוקחים את דגימת האדמה למעבדה ובודקים אותה, תקבלו דיווח האם האדמה שמישה. עליך לדעת שארגון מערכות ההנדסה מפקח על כל שלבי העבודה הזו ואף אחד לא יכול להתערב בבדיקות שלך.

שלבי בדיקת הקרקע

כל שלבי הדגימה מבוצעים בדיוק, ואם אחד מהצעדים הללו לא יבוצע, יוטל קנס כבד על מנהל הפרויקט. בהמשך תוכלו להכיר את שלבי בדיקת הקרקע.

 • הגש בקשה למעבדת קרקע
 • ביצוע בדיקת קידוחי ניסיון ללקיחת דגימות קרקע
 • הכנת דוחות על ידי מעבדת הקרקע ושליחתם לארגון מערכת ההנדסה
 • בדוק בארגון הרלוונטי למשך 10 ימים לכל היותר
 • אישור סופי של דו"ח הקרקע ושליחתו לעירייה

סוגי בדיקות קרקע

באופן כללי, ניתן לסכם את בדיקות הקרקע העיקריות והחשובות ביותר שבוצעו בפרויקטים של בנייה.

מבחן SP

בדיקת SP או בדיקת חדירה סטנדרטית יכולים להיחשב כאחת הבדיקות החשובות ביותר שנלקחו מהאדמה. בדיקה זו מבוצעת באתר הבנייה. שיטת ביצוע בדיקת SP זו היא כזו שמשחרר 63.5 ק"ג ממרחק של 80 ס"מ לפגיעה בקרקע. לאחר שהמשקל פוגע בקרקע, נמדדת כמות שקע האדמה. זו אחת השיטות להשיג את סוג האדמה.

בדיקת קרקע במבחן שלושה צירים

בדיקה זו מבוצעת לחישוב חוזק הגזירה של אדמה בקרקעות מלוכדות, לא מלוכדות וגרגירים.

בדיקת מקדם חדירות – בדיקת קרקע

בדיקה זו מבוצעת לקביעת עומס מי הטיפה על מנת לקבוע את מקדם החדירות.

קביעת מקדם חדירות

בדיקה זו מבוצעת לקביעת עומס המים הקבוע על מנת לחשב את מקדם חדירות הקרקע.

בדיקה חד-צירית של אדמה דביקה

בדיקה זו מבוצעת להשגת פרמטרים של חוזק גזירה בקרקעות דביקות.

בדיקת יחס

בדיקה זו מבוצעת להשגת היחס בין חול לאדמה.

בדיקה הידרו מטרית – בדיקת קרקע

בדיקה זו מבוצעת כדי לנקר את הקרקעות שעוברות דרך המסננת 200 ולהשלים את עקומות הרגולציה והיא בדיקה פשוטה יחסית.

מבחן גבול

בדיקה זו מבוצעת כדי להשיג את אחוז הלחות בו האדמה יוצאת מהבצק והופכת לחלקה והיא אחת הבדיקות החשובות ביותר.

בדיקת רגולציה בשיטת סינון

בדיקה זו מבוצעת כדי לסווג את החלקיקים המרכיבים מבחינת הגודל ולהשוות אותם לסטנדרטים הקיימים בענף הבנייה

מבחן חיתוך ישיר

בדיקה זו משמשת להשגת פרמטרים של חוזק גזירה בקרקע. פרמטרים של חוזק גזירה בקרקע הם אחד הקריטריונים החשובים להערכת חוזק הקרקע לבנייה.

מבחן איחוד

בדיקה זו מבוצעת כדי לחקור את תגובות האדמה לעומסי דחיסה. אם לאדמה אין חוזק דחיסה טוב, המבנה יתמוטט ואף יתמוטט לאחר זמן מה, מה שעלול להיות קטסטרופלי מאוד.

מבחן צפיפות

בדיקה זו מבוצעת כדי לחקור תגובות קרקע לכוחות דחיסה. למעשה, ניסוי זה מראה עד כמה האדמה קומפקטית בעומסים מבניים.

סוג הקרקע – בדיקת קרקע

בחלקים הקודמים של המאמר דיברנו על אחת השיטות לקביעת סוג הקרקע, וכאן נציג שיטה אחרת. דרך נוספת לקבוע את סוג הקרקע היא לבדוק את האדמה במכשירים מיוחדים במעבדת הקרקע. בניסוי זה, מומחים בודקים את האדמה באופן שהאדמה נחשפת לתנאי לחץ ורעידות מסוימים. לאחר הצבת האדמה במצב זה, הם מתעדים את התצפיות ומקלידים את האדמה.

סוגי אדמה

אם ברצוננו להכיר לכם סוגי קרקע, עלינו לומר כי סוגי הקרקע מחולקים בדרך כלל לארבע קבוצות. קרקעות אלה שונות בעוצמתן, חוזק הגזירה ואיכותן. עד כה גילינו כיצד נקבעת סוג הקרקע. בהמשך תוכלו להכיר סוגים שונים של אדמה.

 • סוג הקרקע: סוג הקרקע, סוג הקרקע מבחינת האיכות הוא. אדמה מסוג I מכילה גרגרים גדולים, צפופים וקשים מאוד, ולכן סוג אדמה זה איכותי לבניית מבנים.
 • אדמה מסוג II: אדמה מסוג II איכותית פחות מזו הראשונה ובאופן כללי ניתן לומר שיש לה איכות בינונית עד גבוהה, אך היא מאושרת לרוב המבנים.
 • אדמה מסוג שלוש: סוג שלוש היא אחת מהקרקעות הדגנים עם הקרקעות הגסות. סוג אדמה זה איכות בינוני למדי ואינו נחשב לקרקע מתאימה לבניית מרבית המבנים.
 • אדמה מסוג ארבע: אדמה מסוג ארבע הינה בקטגוריה של קרקעות גרגריות עדינות טהורה והיא בין התכונות הירודות ואינה מאושרת כחשובה לבניית מבנים עירוניים וכפריים.

יישומי מעבדת אדמה

אלמלא מעבדת האדמה, אולי לא נוכל לבנות מבנים גדולים כמו גורדי שחקים, סכרי עפר, קירות גדולים וכל מיני יסודות. עליכם לדעת כי האפשרות לבנות מבני ענק בכל המקרים הללו נקבעת על ידי מעבדות קרקע. כמה יישומים אחרים של מעבדת אדמה הם כדלקמן:

 • קביעת יחס עומס הקרקע
 • קביעת אחוז הלחות בקרקע
 • קביעת צפיפות החלק המוצק של האדמה
 • בדיקת עמידות בקרקע ושקיעת קרקע
 • מבחן איחוד קרקעות
 • מבחן דחיסת קרקע לא סגור
 • בדיקת עמיתים לעמית
 • איתור עקומת גרגרית הקרקע
 • מבחן דחיסת קרקע סטנדרטי
 • מבחן חיתוך קרקע ישיר

מאפייני הקרקע לפי סוגה

המאפיינים של כל סוג אדמה שונים מאחרים, ולהלן הסבר לכל סוג בעת בדיקת קרקע לפני בנייה :

אדמה חולית – קרקע חולית

אדמה חולית היא אדמה קלה חמימה ויבשה. היא גם נוטה להיות חומצית ובעלת חומרי הזנה נמוכים. אדמה חולית ידועה לרוב כאדמה קלה. בשל אחוזי החול הגבוהים בו, והמחסור בחומר, למרות שהחמר שוקל יותר מהחול. אדמה חולית מנקזת מים במהירות, כלומר בעלת חדירות גבוהה, קלה לטיפול והטמפרטורה שלה עולה מהר יותר באביב מאשר אדמת חרסית, אך היא נוטה להתייבש בקיץ, וסובלת מרמת תזונה נמוכה שנשטפת בגשם.

קרקע חולית גידול צמחים

קרקע חולית מתוארת כאחד מסוגי הקרקע הדלים ביותר לגידול צמחים, שכן לשורשי הצמחים קשה לספוג מים בשל חדירותה הגבוהה ומחסור בחומרי הזנה בה, אך היא טובה מאוד למערכת הניקוז, וחולית. אדמה נוצרת בדרך כלל מקריסה או פיצול של סלעים, כגון: גרניט, אבן גיר, קוורץ. לשיפור אדמה חולית: ניתן להוסיף חומר אורגני כדי לתת לצמחים דחיפה נוספת של חומרים מזינים ולהגביר עוד יותר את יכולת החזקת המים שלהם.

אדמת חרסית

אדמת חימר (באנגלית: Clay Soil) היא אדמה כבדה, הנהנית מחומרי הזנה גבוהים, ואדמת חרסית נשארת לחה וקרירה בחורף ומתייבשת בקיץ, ואדמה זו מורכבת מיותר מ-25% מחימר, ובגלל חללים בין חלקיקי חימר, אדמת חרסית מכילה היא מכילה כמות גדולה של מים, מה שאומר שיש לה חדירות נמוכה. אדמת חרסית עומדת למבחן על ידי חקלאים; כי הוא מתנקז לאט ולוקח לו יותר זמן להתחמם בקיץ, ולהתייבש ולהיסדק.

אדמת סחף

אדמת סחף (באנגלית: Silt Soil) מכילה בעיקר חלקיקים בינוניים השומרים בתוכה את הלחות, ופוריותה גבוהה, וניתן לדחוס אותה בקלות בשל רכות גרגיריה. סחף מועבר בקלות על ידי זרמים נעים, והוא נמצא בעיקר ליד נהרות, אגמים ומקווי מים אחרים, ואדמת סחף משמשת בעבודות חקלאות לשיפור פוריות הקרקע, שכן היא מהסוגים הפוריים ביותר, וחומר אורגני יכול להיות נוסף לאדמה; לקשור את חלקיקי הסחף לגושים יציבים יותר.

אדמת כבול

אדמת כבול היא אדמה עשירה בחומר אורגני ושומרת על כמות גדולה של לחות, סוג זה של אדמה נמצא רק לעתים רחוקות בגינה, ולעתים קרובות מתווסף לגינות כדי לספק בסיס קרקע אידיאלי לעיבוד.

אדמה גיר

אדמת גיר יכולה להיות קלה או כבדה, אבל היא תמיד בסיסית מאוד בגלל הסידן פחמתי או הגיר בתוך המבנה שלה; מסיבה זו, קרקעות אלו אינן יכולות לתמוך בצמחים הדורשים קרקע חומצית כדי לצמוח.

אדמת חרסית

אדמת אדמה (באנגלית: Loam Soil) היא תערובת של חול, סחף וחמר המשולבים יחדיו כדי למנוע את ההשפעות השליליות של כל סוג, אדמה זו פורייה וקלה לטיפול והמים מתנקזים היטב בהתאם לשליטתה. הרכב או חימר חרס, ואדמה זו היא הסוג המועדף ביותר על ידי חקלאים; מכיוון שהוא מייצג איזון אידיאלי עבור חלקיקי אדמה, וניתן לחזק אותו אם מוסיפים לו עוד חומר אורגני.

ההבדל בין קרקע קלה קרקע כבדה – בדיקת קרקע

קרקעות קלות, כגון חוליות, מכונה לעתים קרובות כבעלות מרקם גס, בעוד שקרקעות כבדות, כגון חימר, הן בעלות מרקם עדין. קרקעות קלות יותר לעבודה, מכילות יותר אוויר, שומרות פחות לחות ובעלות גבוהה יותר. חדירות מאשר Heavy, מכילים פחות חומר אורגני, ויש להם תנודות טמפרטורה גדולות יותר בין יום ללילה. מצד שני, קשה להתמודד עם קרקעות כבדות, שכן הוא מכיל פחות אוויר, כמות לחות גדולה וחדירותו פחותה, בעוד שפעילותו החיונית גדולה יותר, והוא משתנה בקצב נמוך יותר בטמפרטורות בין הלילה. ויום.

ממה מוגדרת אדמה?

אדמה מוגדרת כתערובת של מינרלים, אורגניזמים (חומר אורגני), אוויר ומים. מרכיביה של תערובת זו מתקשרים זה עם זה במספר דרכים, והדבר הופך את הקרקע לאחד ממשאבי הטבע הדינמיים והחשובים ביותר עבור כוכב הלכת. מכיוון שהוא מתחדש, אבל לאט, הוא עשוי להגיע למאות שנים.

הערות לסיום – בדיקת קרקע לפני בנייה

במאמר זה היינו איתכם קוראים יקרים וסיפרנו לכם טיפים על חשיבות בדיקת הקרקע ויישומיה. אם אתם מתכננים לבנות בניין או כל מבנה אחר, עדיף להגיש בקשה לבדיקת קרקע לפני שתעשו דבר בכדי לוודא את מיקום הבניין שלכם. אי ביצוע זאת עלול לגרום לנזיפה בבניין שלך ולקנס גדול. אם תסיים את הבניין שלך מבלי לעבור את מבחן הקרקע, הבניין כולו עלול לקרוס ברעידת אדמה, ובמקרה זה תחויב בקנס כבד מאוד; לכן, לפני שבונים את המבנה שלכם, וודאו את איכות הקרקע במיקום הרצוי.