בקרת איכות בבניה

בקרת איכות בבניה, בטח ראיתם שלכל מפעלי הייצור יש סעיף שנקרא בקרת איכות או QC, הבוחן את איכות מוצרי הייצור.

אך המוצר שלנו לא אמור להיות מזון או בגד כדי לשלוט באיכותו. במקום זאת, בתחום הבנייה, תוצר עבודתנו הוא מבנה שיש לשלוט באיכותו מבחינת מאפיינים שונים.

בקרת איכות בבניה

 

פיקוח בנייה פרטית – פרויקטים

חלק מכך הוא חובתו של המהנדס המפקח, שעליו לבחון את הבניין מבחינת נושאים טכניים ולוודא כי הבניין המיוצר במונחים אזרחיים, אדריכליים, טכניים וכו 'הוא בעל הבטיחות והתנאים המתאימים להשגת התוצאההרצויה או לא. אך חלק מהעבודה נופל גם במסגרת ניהול הפרויקט וקשור באופן ברור לגורמי הייצור.

בקרת האיכות של גורמי הייצור עדיין תלויה באותו מושג מפתח שהזכרנו בסעיפים הקודמים: פרודוקטיביות! לדוגמא, האם תהליך הבטון נעשה נכון ואין פגמים בעבודה? אם המהנדס המפקח מבחין בפגם בשלב זה, על מפקח בנייה פרטית להיכנס ולבחון את המרכיבים השונים כדי לגלות מי מגורמי הייצור הוא הפגם.

בקרת איכות בבניה – רכש

האם הקבלן המבצע ,אכן מקפיד על ההוראות?הבטון שנרכש באיכות ירודה? האם כוח האדם ביצע את העבודה כמו שצריך?, ועוד עשרות שאלות שצריך לענות עליהן. כך שאם אחד משלבי העבודה כמו יציקות בטון לא יעשו בצורה תיקנית ונכונה, המשמעות של ביצוע לקוי ועצירה על ידי מפקח הבנייה עוד בשלבים המוקדמים, תחזיר את השליטה בפרויקט ותשיבו למסלולו. פעולה כזאת לדוגמא, תפחית עלויות, תמנע הפסדים ובזבוז זמן יקר ותמנע ליקויים אשר יתגלו מאוחר יותר.

בניהול פרויקטים, מאמציהם של מומחים ופעילים בתחום זה הם להביא את הפרויקטים להצלחה המיועדת להם. לכל מפקח בנייה יש את הכלים הטכניים והמעשיים לעשות זאת, וככל שהוא ישלוט בכלים אלו כך הפרויקט יצליח יותר.

במאמר זה ניסינו להתבונן בקצרה בנושא זה ואנו מקווים שתמצא אותו שימושי. אנו מחכים לתגובות.

בקרת איכות בבניה – בטון

מדוע בטון חשוב בבנייה של ימינו?

כשאתה הולך ברחוב, אתה יכול לראות את הבטון בכל מקום. בטון משמש לבניית מבנים גדולים כגון מדרגות, כבישים, מדרכות ורצפות. בקיצור, בכל מקום שיש מבנה, יש בטון. ראשית, השימוש בבטון בבנייה מודרנית הוא חשוב מאוד; מכיוון שהעוצמה והיציבות של מבנים תלויה בבטון. שנית, בטון הוא זול וניתן להשתמש בו במגוון דרכים. גמישות ורב-גוניות זו הפכה את הבטון לאחד מחומרי הבנייה הפופולאריים ביותר בעולם.

בטון מיוצר באמצעות חומרים טבעיים. לכן, הוא ידידותי לסביבה ומחזור. בטון ממוחזר כתוש יכול לשמש אגרגט יבש לייצור בטון חדש. כל עוד פעילות הבנייה תימשך בעולם, תהיה דרישה מתמדת לבטון.

יתרונות הבטון

ההיבטים החיוביים של בטון הם:

  • חומר זה זול יחסית, אורך חייו יחסית ודורש פחות תחזוקה.
  • זה חזק מבחינת דחיסה.
  • לפני שהוא מתקשה, זהו חומר גמיש מאוד שניתן ליצור בקלות.
  • זה בלתי ניתן להריסה

חסרונות בטון – בקרת איכות בבניה

חסרונות הבטון כוללים:

  • יש לו חוזק מתיחה נמוך יותר מחומרי בניין אחרים.
  • גמישות נמוכה.
  • חוזק יחסי נמוך.
  • נוטה לפיצוח

בקרת איכות בבניה

בקרת איכות הינה למעשה חלק ומרכיב חשוב ביותר בכל מוצר ובטח בבניית בית או בניין. איכות הבנייה הינה למעשה הביצועים בפועל והתוצאו הניגלות לעין, והחבויות. יש להבין שפיקוח בנייה איכותי, משמעו תוצאה איכותית של בית או מבנה לאורך שנים רבות. בחירת החומרים הינה מכרעת בכל הקשור לתוצאה הישירה על איכות המבנה. חומרים איכותיים הינם מאשרים כי הבית שלכם יהיה איכותי מכיוון שכאן למעשה נכנס הגורם האנושי משמעו – הקבלן המבצע ועובדיו. איכות בנייה חייב להיות כזה העונה על שתי הדרישות אללו, בכדי שתתקבל תוצאה של בית או בניין אשר שומשו בהם חומרים איכותיים ויחד עם ביצוע איכותי תתקבל התוצאה שאנו מייחלים לה, בית חזק בעל מראה שנשמר לאורך שנים ובעל אופי אסתטי שנגלה לעין, בקיצור בית יפה ואיכותי.

מאפייני בטון

תכונות הבטון נקבעות באמצעות האגרגט או המלט המשמשים או בשיטה לייצורו. היחס בין מים למלט הוא הגורם הקובע של בטון בעל מבנה רגיל עם תכולת מים נמוכה יותר, מה שמוביל לבטון חזק יותר. עם זאת, זה מפחית את יעילות הבטון (ואת שאיבתו) כפי שנמדד במבחן השקיעה. הדרגה, הצורה, המרקם והיחס של החול הכולל יכולים להיות בעלי השפעה דומה. אם יש צורך בבטון חזק, ניתן להפחית את כמות הצבירה בהשוואה למלט. עם זאת, מלט הוא גורם יקר שמגדיל את יחסו בתערובת, ומעלה את המחיר הכולל.

חוזק הבטון

חוזק הבטון נקבע על ידי הכוח הדרוש לריסוקו לקילו לאינץ 'מרובע או לקילוגרם לסנטימטר רבוע. חוזק זה יכול להיות מושפע על ידי משתנים רבים, כולל לחות וטמפרטורה.

ניתן לשפר את חוזק המתיחה של הבטון על ידי הוספת מוטות מתכת, חוטים, כבלים או מסננים. במקומות בהם חוזים מתיחות גבוהות מאוד (כמו פתחים רחבים שאינם נתמכים בגגות או בגשרים), בטון יכול להכיל חוטי פלדה מכווצים שיוצרים לאחר מכן כוחות דחיסה בבטון כדי לפצות על כוחות המתיחה אליהם נחשף המבנה.

ניתן לשלב מוטות תמיכה בבטון כדי שיהיה להם כוח קובע וכדי לסייע בשיפור שיטות הבנייה.

כיצד מייצרים בטון?

בטון, בצורתו הפשוטה ביותר, הוא תערובת של טיט ואגרגטים, או אבנים. מרגמה מורכבת ממלט פורטלנד ומים המכסים את פני השטח של אגרגטים קטנים או גדולים. מרגמה, באמצעות תגובה כימית הנקראת הידרציה, מתקשה ליצור מסה דמוית סלע, ​​המכונה בטון.

בתהליך זה, המאפיין הבולט של בטון הוא גמישותו בעת ערבוב לפני שהוא מתקשה. מאפיינים אלה מצביעים על חוזק הבטון לשימוש גורדי שחקים, מדרגות, מדרכות וכבישים מהירים, בתים וסכרים.

קבע את היחס = בקרת איכות בבניה

שקילה נכונה של חול, מלט ומים להכנת הבטון מסייעת לחוזק ועמידות הבטון. תערובת שאין בה די מרגמה כדי למלא את החללים בין האגרגטים יוצרת משטחים לא אחידים ונקבוביים בבטון. אך תערובת שיש בה הרבה טיט מלט יוצרת משטח חלק. עם זאת, הבטון שנוצר אינו חסכוני ויכול להיסדק ביתר קלות.

התכונות הכימיות של צמנט פורטלנד בנוכחות מים מהוות טיט הקושר חלקיקי סלע וחול יחד. באמצעות תגובה כימית הנקראת הידרציה, משחת המלט מתקשה ומתקשה.

בקרת איכות בבנייה – סיכום

חשוב להבין את החשיבות הרבה בבחירה נכונה של מפקח בנייה. פיקוח בנייה איכותי הינו למעשה פיקוח בנייה נכון והתוצאה כפיי שכבר חזרנו והזכרנו רבות הינה, בית איכותי ויפה. יש לשים דגש בכל הקשור לנושא בחירת הכלים והחומרים, מפקח בנייה משכיל ידע להבדיל בין השניים ויכוון אותכם בכל הקשור בלבטים הכספיים והכדאיות של ההשקעה בחומר או המוצר זה או אחר.

החלטתם שאתם זקוקים לבקרת איכות – מפקח בנייה אל תהססו ליצור איתנו קשר עוד היום בנייד או באמצעות דף צור הקשר שבאתר.